• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Haydarah1212
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905343503067
  • https://www.youtube.com/channel/UCIDtgVbhw5jRS3GRD6c0H7g

EHLİBEYT İLE KUR'AN İLMİ DERNEĞİ (EHLİKURAN) 
HATAY - İMAM HÜSEYİN (a.s.) MESCİDİ

ÖnsözÖNSÖZ

    Şüphesiz her şeyin önemi, onun hedefine bağlıdır. Bu nedenle tarihte, milletlerin inanç ekseni olan, devletlerin alt yapısını oluşturan, hatıralarda derin izler bırakan herhangi bir din, ekol veya mezhebin oluşumunda etkili olan olaylar büyük önem taşırlar.
 
   Bu nedenle de tarihçiler, dinlerin ortaya koyduğu ilke ve öğretileri, yol açtığı savaş ve gelişmeleri, temelini attığı devlet ve medeniyetleri yazmaya büyük önem verirler.
 
   Şayet tarihçi, bu gibi meseleleri önemsemeyip yazmayacak olursa, yazdığı tarih kitabında yerini hiç bir şeyin doldurmayacağı bir boşluk, bir eksiklik meydana gelmiş olur; okuyucu olayların nereden başlayıp nerede bittiğini bir türlü anlayamaz ve yanlış sonuçlar alabilir.
 
   Ğadir-i Hum olayı da, bu gibi olayların en önemlilerinden biridir. Resulullah (s.a.a)'ın Ğadir-i Hum gününde buyurdukları sözlerde iki kişi dahi ihtilaf etmemiştir. Ama buna rağmen basiret sahibi insanların yanında gizli olmayan gerçekler bazıları tarafından nefsani sebeplerden dolayı o sözlerle neyin kastedildiği ihtilaf konusu olmuştur.
 
   Peygamber efendimiz (s.a.a.) daha önce birçok defa ve birçok yerde halife, vasi ve velayet önderi olarak gösterdiği Hz. Ali’yi (a.s.), Ğadir Hum’da on binlerce insan önünde tekrar halife olarak tayin etti. Başta Ebubekir ve Ömer olmak üzere birçok sahabede Hz. Ali’yi (a.s.) bu makamdan ötürü tebrik ettiler ve ona biat ettiler.
 
   Hz. Ali (a.s) Allah'ın emriyle ve Hz. Resulullah (s.a.a.)'in açık beyan ve tebliğiyle Ğadir-i Hum günü halifelik makamına atanmış, ama daha sonra gelişen olaylarda ümmet, Allah ve Resulünün emrini uygulamamışlardı. Hz. Resulullah (s.a.a)'in Ğadir-i Hum günü açıkça beyan ettiği hutbe henüz bütün Müslümanların kulağında çınlamaktayken, böyle bir şeyin nasıl ve niçin meydana geldiğine şaşırmamak gerçekten mümkün değildir.
 
   Bizler bu küçük kitapçıkta veda haccı ve Ğadir-i Hum’da Peygamber Efendimiz’in (s.a.a.), on binlere hitap ederek, Hz. Ali’yi (a.s.) halife tayin ettiği ĞADİR-İ HUM HUTBESİ’nin tam metnini; bununla beraber veda haccı öncesi ve sonrasında yaşanan gelişmeleri kısaca sizlerle açıklamaya çalıştık.
 
   Kitapçığımızın son bölümünde, Ehlibeyt İmamlarımızın rivayetleri esas alınarak Ğadir-i Hum günü yapılması müstehap amellere yer verdik.
 
   Ğadir-i Hum biatının ve vasinin gerekliliğinin daha iyi idrak edilebilmesi için, kitapçığımızın ilk kısmına Nebi – Resul – İmam – Halife makamlarının tanımları Kur’an’ı Kerim ışığında kısaca özetledik.
 
   Kitapçığımızın tüm halkımıza faydalı olması dileklerimizle…
 
          ANTAKYA İMAM ALİ (a.s.) İNANÇ VE KÜLTÜR DERNEĞİ - YÖNETİMİ
 
 

Yorumlar - Yorum Yaz