• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Haydarah1212
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905343503067
  • https://www.youtube.com/channel/UCIDtgVbhw5jRS3GRD6c0H7g

EHLİBEYT İLE KUR'AN İLMİ DERNEĞİ (EHLİKURAN) 
HATAY - İMAM HÜSEYİN (a.s.) MESCİDİ

Hakkımızda

 

 

 

وَلْتَكُنْ مِنْكُمْ أُمَّةٌ يَدْعُونَ إِلَى الْخَيْرِ وَيَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْكَرِ

ۚ وَأُولَٰئِكَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ

Sizden; hayra çağıran, iyiliği (marufu) emreden ve kötülükten (münkerden)

sakındıran bir topluluk bulunsun. İşte kurtuluşa erenler onlardır.

(Kuran’ı Kerim, Âl-i İmrân suresi: 104. ayet)

 

 

 

BU DERNEK VE MESCİDE NEDEN GEREK DUYULDU?

 

DERNEK:

Peygamber Efendimiz (s.a.a.) Ğadir Hum günü Veda Hutbesi’nde, tüm insanlığa doğru yoldan ayrılmamaları için iki büyük ve ağır emanet bırakmıştır. Bunlar Kur’an’ı Kerim ve Ehlibeyt’tir. Derneğimizin kuruluş hedefi de Kur’an’ı Kerim ve Ehlibeyt ilimlerini 14 Masum’un ışığında aktarmaktır.

 

Toplumda   yaşanan  ltürel   ve   sosyal   yozlaşmanın   sebeplerini araştırma; bu sorunlara, toplumun kanaat ve fikir önderlerinin desteği ve rüşleri alınarak çare bulmak.

 

İnsanlar  arasında  sevgi,  saygı,  yardımlaşma,  hoşrü  ve  barış ortamına katkı sağlamak.

 

İnanç ve ltürümüzü korumak ve yaygınlaştırmak adına; kurslar, konferanslar, paneller, toplanlar zenleme ve yine aynı amaç drultusunda dergi, broşür ve ltenler hazırlayarak toplumu bilinçlendirmek.

 

İnanç ve kültürümüzde önem arz eden günlerin ihya ve toplumu bu konularda bilgilendirmek.

 

MEST :

Hz. Alinin (a.s.) İnsanlar ikidir ya dinde kardeşin ya da yaradılışta eşindir.sözünü esas alarak insanların dili, dini, mezhebi, ırkı ve rengi dolayısıyla horlanmasına itilmesine dışlanmasına karşıyız ve bu farklılıkları zenginlik olarak rmekteyiz. Tarihe baktığımız zaman,   necip Alevi cemaatinin, ibadetlerini mescitlerde Ehlibeyt  - Alevi - Caferi fıkhına re eda ettiğini rmekteyiz.

 

Geçmişte yaşanan siyasi gelişmeler,  baskı ve zulümler sebebiyle, ibadet yerleri, bazen evler, bazen rbeler, yakın tarihte takkeler, şu anda da kısmen Hanefi mezhebine re cami ve mescitlerde sürdürülmektedir. Bizler her insanın kendi inancını yaşamasında hür olması, diğer mezhep ve inançlara sterdiğimiz saygının, bizim inanmıza da sterilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bundan dolayı HatayDefne ilçesinde  İmam  Hüseyin  (a.s.)  Mescidini  açtık  ve  ibadetlerimizi kendi inançlarımız drultusunda Ehlibeyt  - Alevi  - Caferi fıkhına re eda etmekte, bunu özün ve esası ihya olarak rmekteyiz.

 

 

 

 

 

HEDEF VE GAYELERİMİZ

 

1- İçinde mescidi,  derslik, tüphane, toplantı ve konferans salonu, spor alanı, misafirhane, aşevi ve kafeterya olan; halkımızın kültürel ve inançsal, ihtiyaç ve taleplerine karşılık verebilecek bir ENSTİTÜ binasını yapmak.

 

2-  Aylık dergi, gazete ve ltenler hazırlayarak ve kitap çevirileri yaparak toplumu bilgilendirme faaliyetinde bulunmak.

 

 

3-  Yun halk kalımıyla konferans, toplantı ve paneller zenleyerek dinimiz ve ltürümüzce önemli günlerin ihyasını sağlamak.

 

4-  Kuran-ı  Kerim, Arapça dil bilgisi  ve Ehlibeyt  ilimleri  veren, kursların yaygınlaşrılması ve verimli çalışmasını sağlamak.

 

5-  Din  adamlarımızın  yetişmesi  için,  eğitim konusunda her türlü desteği sağlamak.

 

6- Şeyhlerimiz, aydınlarımız ve fikir adamları ile toplantılar yaparak, rüş alışverişinde bulunmak ve sorunlara çare aramak.

 

Bizler, dernek ve vakıf sayısının artmasını, bir ayrışma veya parçalanma   olarak   değil,   tam   aksine   bilinçlenme,   örtlenme, birliktelik ve güç olarak rmekteyiz.   Bilimsel ve şünsel anlamda gelişmiş ülkelerdeki insanların, birçok dernek ve sivil toplum örgüne, üye olduklarını ve aktif çalıştıklarını, böylelikle oluşan   birlik ve beraberliğin, toplumsal kalkınmaya, sağladığı katnın  büyüklüğünün farkına varılması gerekir.

 

Bizler,  hiçbir şey yapmadan, oturdu  yerden  eleştiri  ve  ahkam kesme döneminin geçmesi gerektiği kanaatindeyiz. Unutmayınız ki bu, yalnızca ve yalnızca acizlerin özelliğidir. Hayırlı ve yararlı amellerden, Allah katında herkes sorumludur. Dinimizce insanlar, yalnızca yapklarından değil yapabilecekken yapmadıklarından da sorumludur. Bu sorumluluğu yerine getirmeyenlerin, bundan dolayı hesaplarının ilahi adalette çetin olacağını unutmayınız.

 

 

YAPTIĞIMIZ FAALİYETLER

» Birçok hayırseverin yardı ve katılı ile, 2012 yılından bu yana Çekmece - Gültepe mahallesinde bulunan Merkez binamızda halkımıza hizmet veriyoruz.

 

»  Derneğimize bağlı Anayazı ve Dursunlu mahallelerinde temsilcilikler açtık.

 

» Bir ilk niteliği tıyan, bta abdest ve namaz konusu olmak üzere,  Ehlibeyt  fıkhına göre  ELİF-BA  hazırlanmıştır.  Elif   Bamız her yıl bir çok Kuran Kursu ve Arapça kursunda kullanılmaktadır.

 

» Her  yıl  yaz  aylarında  verdiğimiz  yaz  dönemi  Kuran kurslarımızda,  bta  dernek  binamız  olmak  üzere,  derneğimize blı birçok Kuran kursunda, yaklık 2000 öğrenciye Kuran kursu ve temel Ehlibeyt ilimleri dersi verilmektedir.

 

» Kadın - erkek, yük - çük herkesin katılabileceği ve katılımcıların sait oldukla saatte alabilecekleri, yıl boyu devam eden Kuran kursu ve Arapça dil bilgisi dersleri, alanında uzman hocalarımız eşliğinde verilmektedir.

 

» Her yıl Ramazan ayında çok sayıda kişinin katılımı ile iftar ve bayramlarda da yemekler verilmektedir.

 

» Başta bayram günleri ve Ramazan ayı olmak üzere; l boyunca yardıma muht birçok insana gıda, yiyecek, giyecek ve maddi yardım yapılmakta veya hayırseverlere aracılık edilmektedir.

 

» Başta vakit namazları olmak üzere, Cuma ve bayram namazları yoğun bir halk katılımıyla, mescidimiz İMAM HÜSEYİN MESCİDİnde, Ehlibeyt - Alevi - Caferi fıkhına göre eda edilmektedir.

 

» Ehlibeyt fıkhı ve ilimleri ile ilgili, Arapça ve Türkçe olmak üzere, inanç ve itikat yönünde zlerce kitap halkımızın yararına, tüphanemizde sunulmuştur.

 

» Din adamlarımızın ve halkımız arasında istekli olanların, gerek genel merkezimizde gerekse yurtdışında din alanında uzmanlık derecesine varan bir eğitim alabilmeleri için gerekli tüm destek sağlanmaktadır.

 

» İnanç ve Kültürümüzde önem arz eden günler ihya edilmekte, bu günlerin anlam ve önemi hakkında bilgilendirici seminer ve toplantılar düzenlenmektedir.

 

» Toplumumuzun bilinçlenmesi adına kitaplar (Arap Alevi Akidesi, Takiye, Cenaze Namazı vb.) yazmakta, önemli tarihi eserlerin (Parlayan Nurlar, Hz. Muhammed Mustafa’dan (s.a.a.) İmam Aliyyel Murtaza (a.s.) Aşıklarına Müjdeler vb.) tercümesi yapılmaktadır.

 

 

EMİN OLUN, TOPLUM ADINA

SİZİNDE YAPABİLECEĞİNİZ BİRÇOK ŞEY VAR!

 

 Maddi ve manevi destekleriniz ile daha güçlü;

soru, görüş ve önerileriniz ile daha doğru bir rotamız olacak.

 

 

 

 

وَمَنْ يَأْتِهِ مُؤْمِنًا قَدْ عَمِلَ الصَّالِحَاتِ فَأُولَٰئِكَ لَهُمُ الدَّرَجَاتُ الْعُلَىٰ

Rabbine iman etm ve salih amel yaparak gelenlere,

işte onlara en üstün dereceler vardır.

(Kuranı Kerim: Taha suresi, 75. Ayet)