• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Haydarah1212
  • https://api.whatsapp.com/send?phone=+905343503067
  • https://www.youtube.com/channel/UCIDtgVbhw5jRS3GRD6c0H7g

EHLİBEYT İLE KUR'AN İLMİ DERNEĞİ (EHLİKURAN) 
HATAY - İMAM HÜSEYİN (a.s.) MESCİDİ

Futrus (Fotrus) Meleği’nin Bağışlanması ve Hz. Hüseyin (a.s.)

Futrus (Fotrus) Meleği’nin Bağışlanması ve Hz. Hüseyin (a.s.)

 

Futrus İmam Huseyin’in (a.s.) mübarek doğum günü affedilen ve bu kutlu doğumun bereketi ile özüne dönen bir melektir. Bazı hadis ve dualarda, Futrus meleğinin yaptığı bir hatadan dolayı Allah tarafından cezalandırıldığı ve kanatlarının zarar gördüğü ve bundan dolayı da yeryüzünde kaldığı ve göklere çıkamadığı, ancak onun İmam Hüseyin (a.s) doğduktan sonra gelip İmam (a.s)'ın beşiğine kanatlarını sürterek şifa bulduğu geçmektedir.

 

 

Şeyh Merhum Saduk Hz. İmam Cafer Sadık’ın (aleyhisselam) şöyle buyurduğunu nakletmiştir:

“Hz. Hüseyin ibn-i Ali (a.s.) dünyaya geldiğinde Allah-u Teâlâ Cebrail’i bin melek ile Resululah’ı (s.a.a.) tebrik etmek için onun huzuruna inmek üzere görevlendirdi. Cebrail inerken bir denizde bulunan bir adaya uğradı. Orada Arş’ı taşıyan meleklerden biri olan Futrus isimli melek bulunuyordu. Bu melek, Allah’ın emrettiği bir işi yapmakta ağır davrandığı için (cezalandırılarak) kanatları Allah tarafından kırılmış ve o adaya atılmıştı. İmam Hüseyin (a.s.) dünyaya geldiğinde, o melek yedi yüz seneden beri o adada ibadetle meşgul idi.

O, Cebrail’e “Nereye gidiyorsun?” diye sordu. Cebrail de “Allah Hz. Muhammed’e (s.a.a.) bir nimet vermiştir; ben, Allah Teâlâ ve kendimden taraf onu tebrik etmek için gönderildim.” dedi. O melek “Ey Cebrail, beni de kendinle birlikte götür; belki Muhammed (s.a.a.) bana dua eder.” dedi. Cebrail onu da götürdü. Cebrail (a.s.) Peygamber’in (s.a.a.) yanına varınca ilk önce Allah Teâlâ ve kendisi tarafından o Hazret’i tebrik etti ve sonra Futrus’un durumunu anlattı.

Peygamber (s.a.a.) buyurdu ki: “Ona söyle ki, kendisini bu yeni bebeğe sürsün ve kendi yerine (Arş’a) dönsün.” Futrus kendisini Hüseyin ibn-i Ali’ye (a.s.) sürdükten sonra (uçup) yücelirken şöyle dedi:       

“Ey Resulallah, bil ki senin ümmetin onu öldürecektir ama ben onun yaptığı iyiliği karşılıksız bırakmayacağım, onun (mezarının) ziyaretine gelen her zâirin haberini ve ona selam veren her Müslüman’ın selamını mutlaka ona ulaştıracağım. Ona salât gönderen herkesin salâtını ona ileteceğim.”

 

Bir başka rivayette de nakledilmiştir ki:

Futrus kendi yerine çıkarken şöyle dedi: “Kim benim gibi olabilir!? Ben Ali ve Fatıma oğlu Hüseyin’in ve ceddi Ahmed-ul Haşim’in serbest bıraktığı kimseyim. Salavatullah-i aleyhim acmein.”

 

الأمالي للصدوق الْعَطَّارُ عَنْ أَبِيهِ عَنِ الْأَشْعَرِيِّ عَنْ مُوسَى بْنِ عُمَرَ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ صَبَّاحٍ عَنْ إِبْرَاهِيمَ بْنِ شُعَيْبٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ‏

 

إِنَّ الْحُسَيْنَ بْنَ عَلِيٍّ لَمَّا وُلِدَ أَمَرَ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ جَبْرَئِيلَ أَنْ يَهْبِطَ فِي أَلْفٍ مِنَ الْمَلَائِكَةِ فَيُهَنِّئَ رَسُولَ اللَّهِ ص مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ مِنْ جَبْرَئِيلَ‏ قَالَ فَهَبَطَ جَبْرَئِيلُ فَمَرَّ عَلَى جَزِيرَةٍ فِي الْبَحْرِ فِيهَا مَلَكٌ يُقَالُ لَهُ فُطْرُسُ كَانَ مِنَ الْحَمَلَةِ بَعَثَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ فِي شَيْ‏ءٍ فَأَبْطَأَ عَلَيْهِ فَكَسَرَ جَنَاحَهُ وَ أَلْقَاهُ فِي تِلْكَ الْجَزِيرَةِ فَعَبَدَ اللَّهَ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى فِيهَا سَبْعَمِائَةِ عَامٍ حَتَّى وُلِدَ الْحُسَيْنُ بْنُ عَلِيٍّ ع

 

فَقَالَ الْمَلَكُ لِجَبْرَئِيلَ يَا جَبْرَئِيلُ أَيْنَ تُرِيدُ قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ أَنْعَمَ عَلَى مُحَمَّدٍ بِنِعْمَةٍ فَبُعِثْتُ أُهَنِّئُهُ مِنَ اللَّهِ وَ مِنِّي فَقَالَ يَا جَبْرَئِيلُ احْمِلْنِي مَعَكَ لَعَلَّ مُحَمَّداً ص يَدْعُو لِي قَالَ فَحَمَلَهُ قَالَ فَلَمَّا دَخَلَ جَبْرَئِيلُ عَلَى النَّبِيِّ ص هَنَّأَهُ مِنَ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ مِنْهُ وَ أَخْبَرَهُ بِحَالِ فُطْرُسَ

 

فَقَالَ النَّبِيُّ ص قُلْ لَهُ تَمَسَّحْ بِهَذَا الْمَوْلُودِ وَ عُدْ إِلَى مَكَانِكَ قَالَ فَتَمَسَّحَ فُطْرُسُ بِالْحُسَيْنِ بْنِ عَلِيٍّ ع وَ ارْتَفَعَ

 

فَقَالَ يَا رَسُولَ اللَّهِ أَمَا إِنَّ أُمَّتَكَ سَتَقْتُلُهُ وَ لَهُ عَلَيَّ مُكَافَاةٌ أَلَّا يَزُورَهُ زَائِرٌ إِلَّا أَبْلَغْتُهُ عَنْهُ وَ لَا يُسَلِّمَ عَلَيْهِ مُسَلِّمٌ إِلَّا أَبْلَغْتُهُ سَلَامَهُ وَ لَا يُصَلِّي عَلَيْهِ مُصَلٍّ إِلَّا أَبْلَغْتُهُ صَلَاتَهُ ثُمَّ ارْتَفَعَ.

 

Kaynak:

1- Menakıb Ali Ebu Talib, C.4

2- Bihar’ul Envar, C.43, S.244

3- İbn Hamza Et-Tusi, Menakıb, C.1, S. 338

 

Soru: Eğer Melekler soyut varlıklardan iseler, neden Futrus gibileri hata yapmışlardır?

Bütün Meleklerin dereceleri aynı değildir. Arşı taşıyanlar ve vahiy melekleri yüce bir makama sahiptirler:

وَمَا مِنَّا اِلَّا لَهُ مَقَامٌ مَعْلُومٌ

"(Melekler der ki:) "Bizden her birimiz için belli bir makam vardır."( Saffat Suresi, 164)

 

Onlar her türlü hatadan masumdurlar. Zira Kur'an-ı Kerim'de şöyle geçmektedir:

لَا يَعْصُونَ اللهَ مَا اَمَرَهُمْ

"Allah’ın kendilerine verdiği emirlere karşı gelmezler." ( Tahrim Suresi, 6)

 

Elbette bütün Meleklerin aynı türden ve tam akla sahip oldukları veya insan gibi nefse sahip olan bir meleğin olup olmadığı tam olarak belli değildir.
Ancak Futrus'a gelince, bu konunun ispatlanması gerekmektedir. Zira Futrus Yunanca bir kelimedir ve Şaban ayının üçüncü günü duasında da bir Melek olarak tanıtılmıştır:

وَ عَاذَ فُطْرُسُ بِمَهْدِه‏

"Futrus onun (İmam Hüseyin (a.s)'in) beşiğine sığındı."(Biharu'l Envar, c. 98, s. 348)

 

Diğer taraftan da, bu hadislerin senedi incelenmeli ve onların doğruluk derecesi belirlenmelidir. Eğer bu hadislerin senedinin doğruluğu ve Futrus'un da melek olduğu kanıtlansa bile bu yukarıdaki ayet ile çelişmemektedir. Çünkü Futrus'un yeryüzü meleklerinden olması ve semavi veya uhrevi meleklerle farklı olması mümkündür.

 

 

  
552 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın